Η μουσειακή εκπαίδευση σε πανεπιστήμια και μουσεία της χώρας μας

Φορέας Υλοποίησης:
Εργαστήριο Μουσειακής Έρευνας και Εκπαίδευσης, Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
Επιστημονικός Υπεύθυνος:
Ειρήνη Νάκου
Διάρκεια:
2007-2010

Περίληψη
Η έρευνα αποσκοπούσε στη διερεύνηση της μουσειακής εκπαίδευσης, όπως αυτή εκλαμβάνεται και πραγματοποιείται, τόσο ως ερευνητικό και διδακτικό αντικείμενο στα πανεπιστήμια, όσο και ως πρακτική εφαρμογή στα μουσεία της χώρας μας, στο πλαίσιο της ευρύτερης παιδευτικής και πολιτιστικής πολιτικής τους. Βασίσθηκε σε 2 τύπους ερωτηματολογίων που απευθύναμε α) στα μέλη του διδακτικού και ερευνητικού προσωπικού των ελληνικών πανεπιστημίων, με συναφές γνωστικό αντικείμενο, και β) στις διευθύνσεις των μουσείων της χώρας μας, αντίστοιχα. Με βάση τα ερευνητικά αποτελέσματα διαμορφώθηκαν βασικές παρατηρήσεις ως προς τα επιτεύγματα, τα προβλήματα αλλά και τον προβληματισμό που έχει αναπτυχθεί για τις προοπτικές της μουσειακής εκπαίδευσης.

Σχετικές Δημοσιεύσεις
Νάκου Ει. (2010). Το μουσείο ως χώρος συνάντησης ποικίλων εκπαιδευτικών αντιλήψεων και πρακτικών: Γενικές παρατηρήσεις με βάση έρευνα σε πανεπιστήμια και μουσεία της χώρας μας. Στο Βέμη, Μπ. & Νάκου, Ει. (Επιμ.), Μουσεία και Εκπαίδευση. Αθήνα: Νήσος (σ. 319-333).