Μουσεία Πόλεων ανά τον κόσμο – Αντιλήψεις και πρακτικές

Διάρκεια:
2005-2006

Περίληψη
Η έρευνα βασίσθηκε σε εκτενές ερωτηματολόγιο και αποσκοπούσε στη διερεύνηση των αντιλήψεων και των πρακτικών που ακολουθούν διαφορετικά Μουσεία Πόλεων ανά τον κόσμο. Η ανάθεση της έρευνας έγινε από το Δημοτικό Κέντρο Ιστορίας και Τεκμηρίωση Βόλου, στο πλαίσιο του σχεδιασμού του Μουσείου της Πόλης του Βόλου και σε σχέση με την αντίστοιχη διεθνή επιστημονική συνάντηση που οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε στον Βόλο τον Απρίλιο του 2005.

Σχετικές δημοσιεύσεις
Μούλιου, Μ., Νάκου, Ει. (2005). Αποτυπώνοντας απ(όψεις) για τα Μουσεία Πόλεων: Ενδείξεις και εκτιμήσεις. Στον τόμο των Περιλήψεων των εισηγήσεων της Διεθνούς Επιστημονικής Συνάντησης Προσωπογραφίες Πόλεων στα Μουσεία Πόλεων – Αντιλήψεις και πρακτικές. Βόλος: Δημοτικό κέντρο Ιστορίας και Τεκμηρίωσης.