ΦΩΤΕΙΝΗ ΒΕΝΙΕΡΗ

Η Φωτεινή Βενιέρη  αποφοίτησε από το τμήμα Θεατρικών Σπουδών το 2004. Το 2006 εισήχθη στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Πολιτιστική Διαχείριση», του τμήματος «Επικοινωνία, Μέσα και Πολιτισμός» του Παντείου Πανεπιστημίου με υποτροφία του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών. Το θέμα τους διδακτορικής διατριβής είναι «Το θέατρο στο μουσείο ως μέσο ερμηνείας», με επιβλέπουσα την επ. καθ. Ν. Νικονάνου.  Είναι μέλος του Πανελλήνιου Επιστημονικού Συλλόγου Θεατρολόγων (ΠΕ.ΣΥ.Θ.), τους International Museum Theatre Alliance (IMTAL) Ευρώπης και Αμερικής. Κατά καιρούς έχει συντάξει άρθρα θεατρικού ενδιαφέροντος στην εφημερίδα Θεσσαλία και έχει συνεργαστεί με το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων για τη σύνταξη τους διαδικτυακής θεατρικής εγκυκλοπαίδειας. Τους, έχει εργαστεί σε κινηματογραφικές παραγωγές ως βοηθός σκηνοθέτη. Σήμερα εργάζεται ως εμψυχώτρια θεατρικού παιχνιδιού στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση και εκπονεί διακτορική διατριβή με θέμα: «Το θέατρο στο μουσείο ως μέσο ερμηνείας».

E-mail: fvenieri [dot] cmc [at] panteion [dot] org (fvenieri [dot] cmc [at] panteion [dot] org)