ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΑΛΕΣΟΠΟΥΛΟΥ

Η Δέσποινα Καλεσοπούλου είναι αρχαιολόγος (Πανεπιστήμιο Αθηνών) και μουσειολόγος (Πανεπιστήμιο Leicester, UK). Έχει συνεργαστεί με ποικίλα μουσεία και πολιτιστικούς οργανισμούς, ενώ επί σειρά ετών εργάστηκε ως υπεύθυνη εκπαιδευτικών προγραμμάτων στο Σκιρώνειο Μουσείο Πολυχρονόπουλου και στο Ελληνικό Παιδικό Μουσείο. Από το 2006 εργάζεται στο Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων και Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου, όπου ασχολείται με ζητήματα επικοινωνίας και με το σχεδιασμό εκπαιδευτικών προγραμμάτων, εκθέσεων και εκπαιδευτικού υλικού. Από το 1997 διδάσκει σε διάφορους φορείς θέματα μουσειοπαιδαγωγικής. Η αρθρογραφία και τα κύρια ερευνητικά τους ενδιαφέροντα σχετίζονται με τον εκπαιδευτικό και τον κοινωνικό ρόλο των μουσείων. Εκπονεί διδακτορική διατριβή με θέμα: Μουσειακοί χώροι για παιδιά: μια οικολογική προσέγγιση τους οργάνωσης και χρήσης τους.

E-mail: deskal [at] yahoo [dot] com