Nικονάνου, N. 2010. Μουσειοπαιδαγωγική: από τη θεωρία στην πράξη. Τόμος της σειράς Μουσειακές Σπουδές. Αθήνα: Πατάκης

Νικονάνου, Ν. (2010). Μουσειοπαιδαγωγική: από τη θεωρία στην πράξη. Τόμος της σειράς Μουσειακές Σπουδές. Αθήνα: Πατάκης.(ISBN 978-960-16-3466-1)

Στόχος της μελέτης αυτής είναι να συμβάλλει στη συζήτηση σχετικά με τον εκπαιδευτικό ρόλο των μουσείων εξετάζοντας τα στοιχεία που συνθέτουν τη φυσιογνωμία της μουσειοπαιδαγωγικής στην Ευρώπη και στην Ελλάδα. Η συγγραφέας αναλύει τις εξελίξεις στο χώρο των μουσείων που οδήγησαν στην εμφάνιση και ανάπτυξη της μουσειοπαιδαγωγικής, ως διαδικασίας μετάβασης από το μουσείο-ναό στο μουσείο-χώρο μάθησης, και στη συνέχεια προσεγγίζει τις σύγχρονες τάσεις και θεωρίες που διαμορφώνουν νέες προοπτικές για τη λειτουργία του μουσείου ως χώρου εμπειριών, ψυχαγωγίας, έμπνευσης και δημιουργίας. Μέσα από περιγραφές πρακτικών εφαρμογών εξετάζει συγκεκριμένα ζητήματα σχεδιασμού και υλοποίησης μουσειοπαιδαγωγικών δραστηριοτήτων στην ελληνική πραγματικότητα, συνδέοντας τη θεωρία με την πράξη.