Μαρία Νάνου

Η Μαρία Νάνου είναι εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Σπούδασε θεολογία στη Θεολογική Σχολή του ΑΠΘ και συνέχισε τις μεταπτυχιακές της σπουδές στο Πανεπιστήμιο Paris I-Panthéon Sorbonne. Είναι κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος στην Ιστορία της Βυζαντινής Τέχνης του ιδίου  Πανεπιστημίου και υποψήφια διδάκτωρ του Τμήματος Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, όπου και εκπονεί διδακτορική διατριβή με θέμα «Η τοιχογραφία στο Πήλιο τον 17ο αιώνα», υπό την εποπτεία της καθηγήτριας κ. Μ. Βασιλάκη. Από το 2003 υπηρετεί ως αποσπασμένη εκπαιδευτικός στο Λαογραφικό Κέντρο Κίτσου Μακρή, παράρτημα της Κεντρικής Βιβλιοθήκης και του Κέντρου Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, με κύρια ευθύνη τη συνεργασία του Κέντρου στις πρακτικές ασκήσεις των φοιτητών των Παιδαγωγικών κυρίως Τμημάτων του Π.Θ., την οργάνωση των εκπαιδευτικών επισκέψεων σχολείων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης στο Λαογραφικό Κέντρο και το σχεδιασμό-υλοποίηση των εκπαιδευτικών του δράσεων, φυλλαδίων και προγραμμάτων. Στην ερευνητική και συγγραφική της δραστηριότητα περιλαμβάνονται μία μονογραφία, πάνω από τριάντα άρθρα, βιβλιοκρισίες, συμμετοχές σε συλλογικούς τόμους, πρακτικά επιστημονικών συνεδρίων και λήμματα σε καταλόγους εκθέσεων σε Μουσεία της Ελλάδας και του εξωτερικού. Η θεματολογία του ερευνητικού και συγγραφικού της έργου αφορά στους τομείς της τοπικής ιστορίας, της βυζαντινής-μεταβυζαντινής τέχνης, της λαϊκής ζωγραφικής παράδοσης και της σύγχρονης καλλιτεχνικής δημιουργίας. Από το 2004 συνεργάζεται στην οργάνωση και το μουσειολογικό σχεδιασμό εκθέσεων καθώς και σε εκδηλώσεις λόγου και τέχνης με πολιτιστικά Ιδρύματα (Ίδρυμα Ωνάση, Ίδρυμα Βασίλη και Ελίζας Γουλανδρή), Βιβλιοθήκες (Bibliotheca Alexandrina-Αλεξάνδρεια) , Μουσεία (Μουσείο Ελληνικής Λαϊκής Τέχνης, Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο, Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού, Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης-Άνδρος, Pergamon Museum-Berlin, Hermitage Museum-St. Petersburg, Pushkin Museum of Fine Arts-Moscow, National Art Gallery-Sofia) και τοπικούς επιστημονικούς και πολιτιστικούς φορείς (τ. Δημοτικό Κέντρο Ιστορίας Βόλου, Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος, Εταιρεία Θεσσαλικών Ερευνών, Φεστιβάλ Πηλίου, Λύκειο των Ελληνίδων).
e-mail: mnanou [at] uth [dot] gr

Επιστημονικές δημοσιεύσεις (επιλογή)

Μονογραφίες:

• Ανθίβολα από τους Χιονιάδες, Μουσείο Ελληνικής Λαϊκής Τέχνης, Αθήνα 2009 (410 σελ., με περίληψη στα αγγλικά, σε συνεργασία με τη Δρα A. Κατσελάκη).

Άρθρα, ανακοινώσεις επιστημονικών συνεδρίων:

• Monuments et peintures murales du XVIIe siècle sur le Mont-Pélion, Θεσσαλία. Δεκαπέντε χρόνια αρχαιολογικής έρευνας (1975-1990). Αποτελέσματα και προοπτικές, Πρακτικά Διεθνούς Συνεδρίου, τ. Β', Αθήνα 1994, σ. 387-400.
  • Η συμβολή του Κίτσου Μακρή στη μελέτη της χιονιαδίτικης ζωγραφικής. Νέα δεδομένα και προοπτικές, Αρχείο Θεσσαλικών Μελετών 14 (2005), σ. 165-189.
  • Dessins de calque et gravures religieuses d’ intérêt balkanique dans les archives des peintres venants du village des Chioniades en Epire (Grèce du nord, XIXe-XXe s.), Conférence International «Byzance et les Slaves», 20e Anniversaire du Centre des Recherches Slavo-byzantines «Ivan Dujčev», Annuaire de l’Université de Sofia « St Kliment Ohridski » 96 (15), [2007], σ. 389-409.
  • Εκπαιδευτικές δραστηριότητες στο Λαογραφικό Κέντρο Κίτσου Μακρή, Πανελλήνιο Συνέδριο Μουσεία και Εκπαίδευση. Γενικός απολογισμός, κριτική αποτίμηση και προοπτικές, Βόλος, 23 – 25 Νοεμβρίου 2007 (ανακοίνωση τοίχου-poster, σε συνεργασία με τις Β. Καραθανάση και Ν. Χαγιαλά).

Κατάλογοι εκθέσεων:

• Εκ Χιονιάδων ... σπουδές και ανθίβολα, 130 έργα από τη συλλογή της οικογένειας Γιαννούλη, Κατάλογος Έκθεσης, Βόλος 2004.
  • Anthivola. Malvorlagen für sakrale Kunst, Staatliche Museen zu Berlin,Pergamon-Museum, Κατάλογος Έκθεσης, Athen 2007.
  • Anthivola: The Holy Cartoons from Chionades, August 22-October 30, 2011, National Art Gallery, Crypt of St Alexander Nevsky Cathedral, Sofia-Athens, 2011, (στο πλαίσιο του 22ου  Διεθνούς Συνεδρίου Βυζαντινών Σπουδών).
  • Ιστορώντας την υπέρβαση. Από την παράδοση του Βυζαντίου στη νεώτερη τέχνη, Κατάλογος Έκθεσης, Ίδρυμα Βασίλη και Ελίζας Γουλανδρή, Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, Άνδρος, 30 Ιουνίου-29 Σεπτεμβρίου 2013, Αθήνα 2013.