Ταξιδεύουμε...... στην αρχαία Μακεδονία: μια μουσειοσκευή για την μόνιμη έκθεση του Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης,ΠΜΣ Παιδαγωγικό Παιχνίδι και παιδαγωγικό υλικό στην πρώτη παιδική ηλικία, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Φοιτητής/τρια:
Ευμορφία Τσιαμάγκα
Επιβλέπων:
Νίκη Νικονάνου

Τα σύγχρονα μουσεία πλέον αναζητούν όλο και περισσότερους και πιο αποτελεσματικούς τρόπους να επικοινωνήσουν με το κοινό και να προσελκύσουν καινούργιες ομάδες επισκεπτών. Ακόμη επιχειρούν να βγουν έξω «από τα τείχη τους» μέσω προγραμμάτων προσέγγισης. Ένα είδος αυτών των προγραμμάτων που ανήκει στις μορφές της έμμεσης επικοινωνίας σύμφωνα και με τη Νικονάνου (2010: 94-95) αποτελούν οι μουσειοσκευές. Δηλαδή βαλίτσες ή κουτιά που δανείζονται σε σχολικές τάξεις ή σε άλλους φορείς και περιέχουν πέρα από το εποπτικό/πληροφοριακό υλικό, παιχνίδια, αλλά και αντίγραφα αυθεντικών αντικειμένων και σε κάποιες περιπτώσεις ακόμη και αυθεντικά αντικείμενα. Στο πλαίσιο διπλωματικής εργασίας επιχειρήθηκε ο σχεδιασμός αντίστοιχου υλικού, δηλαδή μιας μουσειοσκευής με θεματικές ενότητες που ανασυνθέτουν πτυχές της ζωής στην αρχαία Μακεδονία. Επίσης κρίθηκε απαραίτητη η καταγραφή της ελληνικής εμπειρίας σε σχέση με το σχεδιασμό και την υλοποίηση μουσειοσκευών. Συνολικά παρουσιάζονται στοιχεία για 102 μουσειοσκευές που προέρχονται από 29 μουσεία και φορείς της ελληνικής επικράτειας. Έγινε προσπάθεια να κατηγοριοποιηθούν τα μουσεία και οι φορείς αυτοί ανάλογα με την ονομασία τους και το περιεχόμενο των συλλογών τους. Στο πλαίσιο της εργασίας περιγράφεται ο σχεδιασμός της μουσειοσκευής, παρουσιάζονται οι θεματικές ενότητες της μουσειοσκευής οι οποίες βασίζονται στις εκθεσιακές ενότητες της μόνιμης έκθεσης του Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης «Η Μακεδονία από τον 7ο π.Χ. αιώνα ως την ύστερη αρχαιότητα». Ακολουθούν οι αρχές σχεδιασμού της και οι προτάσεις για την εκπαιδευτική αξιοποίησή της.