Φοιτητής/τρια:
Φοιτητές/Φοιτήτριες του 6ου εξαμήνου
Επιβλέπων:
Νίκη Νικονάνου

Οι φοιτήτριες και φοιτητές που παρακολουθούν το μάθημα της Νίκης Νικονάνου "Σχεδιασμός εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων σε μουσειακούς χώρους και χώρους πολιτισμικής αναφοράς" του 6ου εξαμήνου, εκπονούν εργασίες με θέμα: Σχεδιασμός εκπαιδευτικού προγράμματος για ένα μουσείο ή άλλο χώρο πολιτισμικής αναφοράς. Στις εργασίες περιλαμβάνονται: στοιχεία για το μουσείο, στοιχεία για την εκπαιδευτική του πολιτική, ανάλυση των συλλογών και αιτιολόγηση των επιλεγμένων περιεχομένων, στόχοι του προγράμματος, μέθοδοι – δραστηριότητες, μέσα (εκπαιδευτικό υλικό: εποπτικό υλικό, φύλλα εργασίας, υλικό για μαθητές, εφαρμογές κ.ά.),  περιγραφή των σταδίων διεξαγωγής του προγράμματος-σενάριο υλοποίησης (προετοιμασία- επίσκεψη-μετά- επεξεργασία), αξιολόγηση.