Συμμετοχικές δράσεις και πολιτιστικοί οργανισμοί

Φορέας Χρηματοδότησης:
Χωρίς χρηματοδότηση
Επιστημονικός Υπεύθυνος:
Νίκη Νικονάνου
Διάρκεια:
2018- σήμερα

Το πρόγραμμα εστιάζει στη διερεύνηση της έννοιας της συμμετοχής και της συμπερίληψης ως βάση για τη σημερινή συζήτηση για την εκπλήρωση του κοινωνικού ρόλου του μουσείου, την ανατροπή των υφιστάμενων αυθεντιών και την αλλαγή σχέσης ανάμεσα στους φορείς πολιτισμού και το κοινό. Για τη διερεύνηση του παραπάνω αντικειμένου στην Ελληνική πραγματικότητα το Εργαστήριο συνεργάζεται με το MOMUS Μητροπολιτικός Οργανισμός Μουσείων Εικαστικών Τεχνών Θεσσαλονίκης, συμβάλλοντας στο σχεδιασμό πειραματικών δράσεων και στη συστηματική αξιολόγησή τους.

Σε μια πρώτη φάση το έργο εστίασε  στη θεματική «Πολιτιστικοί φορείς και προσφυγικό ζήτημα» καταγράφοντας και αξιολογώντας στις αντιδράσεις πολιτιστικών οργανισμών και ιδιαίτερα μουσείων στο προσφυγικό ζήτημα με εκθέσεις, προγράμματα ευαισθητοποίησης τοπικών κοινωνιών, εκπαιδευτικές δραστηριότητες και παρεμβάσεις. Στη δεύτερη φάση το έργο προσανατολίστηκε στην «συμμετοχική στροφή» στις τέχνες, την επιμέλεια και την εκπαίδευση. Σε αυτό το πλαίσιο  πραγματοποιήθηκαν πειραματικές εκπαιδευτικές δράσεις στο πλαίσιο της Biennale Σύγχρονης Τέχνης, το 2017 στη Θεσσαλονίκη  και  ένα εγχείρημα εκθεσιακής συν-επιμέλειας  Together We Curate: Ετοιμάζουμε μαζί την επόμενη έκθεση»στο Πειραματικό Κέντρο Τεχνών (ΠΤΚ-Μomus) το 2020, το οποίο αξιολογήθηκε συστηματικά.

Δημοσιεύσεις

Νικονάνου, Ν., Κοκορόσκου, Μ.,Παπαβέργου, Ε., Παρασκευά, Κ. 2018. «Ενυσχύοντας τον διαπολιτισμικό διάλογο: Παιχνίδια του κόσμου για όλο τον κόσμο Τετράδια Μουσειολογίας, 11, 38-42.

Nikonanou, N., Papavergou, E. & Paraskeva, K. (2020). The contribution of participatory projects in promoting the inclusive museum. Are visitors’ artistic creations welcomed in an International Exhibition of Contemporary Art? International Journal of the Inclusive Museum, Vol13, Issue I,1-11.

Ρήνου, Μ. & Νικονάνου, Ν. Δράσεις  πληθοπορισμού/ crowdsourcing ως συμμετοχικό  εργαλείο πολιτισμικής εμπειρίας για νέους: μια ματιά στη μουσειακή πράξη στα πρακτικά του Συνεδρίου Youth on the move: Social inclusion Through informal and non-formal learning, Βόλος (υπό έκδοση).

Παρουσιάσεις

11th International Conference on the Inclusive Museum: Inclusion as Shared Vision: Museums and Sharing Heritage, Are visitors’ artistic creations welcome in an international exhibition of contemporary art?  The contribution of participatory projects in promoting the inclusive museum. 6–8 September 2018University of Granada in Granada, Spain.

10th International Conference on The Inclusive Museum, Special Focus: Diaspora, Integration and Museums Museums as forums of intercultural dialog: a case study from Greece 15-17 September 2017, University of Manchester, Manchester, UK (Videopresentation)