Ο κοινωνικός ρόλος μουσείων: Η συμβολή των τριών Μουσείων Εικαστικών Τεχνών Θεσσαλονίκης (MOMus) στη συμπερίληψη. ΠΜΣ Επιστήμες της Αγωγής: Αισθητική Αγωγή, θεωρία και δράσεις, Α.Π.Θ.

Φοιτητής/τρια:
Κατερίνα Αραμπατζή
Επιβλέπων:
Νίκη Νικονάνου

Σκοπός της παρούσας εργασίας ήταν να διερευνήσει τη συνεισφορά των μουσειακών ιδρυμάτων στη συμπερίληψη των προσφύγων και μεταναστών, ως απόρροια του κοινωνικού τους ρόλου. Η απομάκρυνση των μουσείων από πρακτικές που παραδοσιακά απέκλειαν πολιτισμικά διαφοροποιημένες ομάδες από το χώρο τους και η εκ νέου προσέγγισή τους, μέσω χρήσης του διαπολιτισμικού διαλόγου, του πολιτισμού και της τέχνης, κρίνεται σήμερα αποφασιστικής σημασίας και λαμβάνει σημαντική θέση στην ατζέντα της σύγχρονης μουσειολογίας. Με βάση αυτή τη διαπίστωση και λαμβάνοντας υπόψη καλές πρακτικές συμπερίληψης προσφύγων/μεταναστών, που εφαρμόστηκαν σε ευρύτερο ευρωπαϊκό και εγχώριο επίπεδο, η συγκεκριμένη έρευνα εστιάζει στο έργο των τριών Μουσείων Εικαστικών Τεχνών Θεσσαλονίκης (MOMus). Συγκεκριμένα διερευνήθηκαν οι δράσεις τους - από το 2015 μέχρι και σήμερα- ως προς τον κοινωνικό τους ρόλο και τη συμπερίληψη προσφύγων/μεταναστών στην επικοινωνιακή, εκπαιδευτική και την ευρύτερη εκθεσιακή πολιτική που ακολουθούν, μέσω ημιδομημένων συνεντεύξεων με τις πέντε υπεύθυνες των Τμημάτων Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων των τριών Μουσείων. Διαπιστώθηκε ότι, τα τρία Μουσεία αντιμετωπίζουν σήμερα μια σειρά προβλημάτων που περιορίζουν σε σημαντικό βαθμό τη δραστηριότητά τους. Ειδικότερα, το MOMus-MΣT είχε να επιδείξει περιορισμένο αριθμό δράσεων συγκριτικά με τα άλλα δυο. Η υποστελέχωση και η ανάγκη ενίσχυσής τους με εξειδικευμένο προσωπικό, η έλλειψη συντονισμού και οργάνωσης μεταξύ των εμπλεκόμενων φορέων και οργανισμών, καθώς και η ενίσχυση της κρατικής χρηματοδότησης, είναι μερικά από τα προβλήματα που χρειάζεται άμεσα να επιλυθούν. Ωστόσο, παρά τις αντικειμενικές δυσκολίες που αντιμετωπίζουν,  κατορθώνουν και ενσωματώνουν στο σχεδιασμό των δράσεων/προγραμμάτων τους καλές πρακτικές, όπως ο διαπολιτισμικός διάλογος, η αξιοποίηση της τέχνης και του πολιτισμού, η διαμόρφωση ασφαλούς περιβάλλοντος έκφρασης και δημιουργίας, που εξασφαλίζουν τις κατάλληλες προϋποθέσεις για την προσέγγιση και ενίσχυση της ενεργούς συμμετοχής των πολιτισμικά διαφοροποιημένων ομάδων.

Λέξεις- κλειδιά: Μουσεία, Κοινωνικός ρόλος, Συμπερίληψη, Πρόσφυγες/Μετανάστες, MOMus, Διαπολιτισμικός διάλογος, Κοινωνικός αποκλεισμός.