Έρευνα για τη χρήση των οπτικοακουστικών στα ελληνικά και μεσογειακά μουσεία

Φορέας Υλοποίησης:
Εργαστήριο Μουσειολογίας, Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας, Πανεπιστήμιο Αιγαίου, Εργαστήριο Μουσειακής Έρευνας και Εκπαίδευσης, Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, ΥΠ.ΠΟ.Τ.
Επιστημονικός Υπεύθυνος:
Νίκη Νικονάνου (Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας)& Αλεξάνδρα Μπούνια (Πανεπιστήμιο Αιγαίου)
Διάρκεια:
2005-2011

Στόχος του προγράμματος είναι η αξιολόγηση της χρήσης και ο προσδιορισμός των χαρακτηριστικών που έχουν εφαρμογές νέων μέσων σε μουσεία με σκοπό την εξαγωγή συμπερασμάτων σχετικά με την κατάσταση σήμερα και τη διατύπωση προτάσεων για το μέλλον. Στο πλαίσιο του προγράμματος έχει πραγματοποιηθεί μεγάλης κλίμακας εμπειρική έρευνα σε μουσεία της Ελλάδας, της Κύπρου, της Ισπανίας, της Ιταλίας και της Μάλτας. Προγραμματίζεται η επέκταση της έρευνας σε άλλες μεσογειακές χώρες με επιτόπιες ερευνητικές δραστηριότητες και ανάλυση του περιεχομένου των οπτικοακουστικών εφαρμογών.

Δημοσιεύσεις

• Μπούνια, Α. και Νικονάνου, Ν. 2008. «Η κινούμενη εικόνα ως ερμηνευτικό μέσο στα μουσεία», στο Μπούνια, Α., Νικονάνου, Ν., Οικονόμου, Μ. (επιμ.), Η Τεχνολογία στην Υπηρεσία της Πολιτιστικής Κληρονομιάς, Εκδόσεις Καλειδοσκόπιο, Αθήνα, 363-372.
  • Bounia, A., Nikonanou, N., Pitsiava, E., Tsekouras, G.  2009. "Evaluacion cuantitativa y cualitativa del uso de medios audiovisuales en museos mediterraneos: el estudio de caso de Espana", Cesar Carreras Monfort (coordinador), Evaluacion TIC en el patrimonio cultural: metodologias y estudio de casos, Editorial UOC, 273-289.