Συμμετοχή στην Ημερίδα που οργανώθηκε στο Αθανασάκειο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου στις 19.5.2013, στο πλαίσιο της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων

Το Εργαστήριο Μουσειακής Έρευνας και Εκπαίδευσης συμμετείχε στην Ημερίδα "Μιλήστε μας για το μουσείο" που οργανώθηκε στο Αθανασάκειο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου στις 19.5.2013, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την Διεθνή Ημέρα Μουσείων, με θέμα «Μουσεία (Μνήμη + Δημιουργικότητα) = Κοινωνική Αλλαγή». Στην Ημερίδα οι φοιτήτριες του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών του Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Εκπαίδευσης, Ιωάννα Βερνίκου, Ραφαήλα Αργυρώ Καλογήρου, Φωτεινή Μπαλαμούτη και Μαρία Ψύχα, παρουσίασαν τα αποτελέσματα έρευνας-δράσης με θέμα "Πρόσβαση ατόμων με προβλήματα όρασης στο Μουσείο". Στην ίδια Ημερίδα, η Ειρήνη Νάκου παρουσίασε εκπαιδευτικά προγράμματα, βιωματικά εργαστήρια και εκθέσεις που πραγματοποίησε το Εργαστήριο στο Μουσείο σε συνεργασία με την ΙΓ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων, κατά το έτος 2012-2013.

Συνημμένο ΑρχείοΜέγεθος
Πρόγραμμα Ημερίδας.pdf243.01 KB