1884_Revolution_Revisited: H Έκθεσις των Μνημείων του Ιερού Αγώνος

Φωτεινή Βενιέρη
Διάρκεια:
2015

Το έργο σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε στο πλαίσιο εκπόνησης της διδακτορικής διατριβής και στόχευε στην προώθηση της κριτικής εμπλοκής του κοινού. Το κοινό κάνει ένα ταξίδι στο 1884 για να επισκεφτεί την πρώτη έκθεση των κειμηλίων της επανάστασης. Εκεί συναντά μια γυναίκα επισκέπτρια η οποία συνομιλεί με το κοινό και μοιράζεται μαζί τους ιστορίες, σκέψεις και αναμνήσεις με αφορμή τα εκθέματα. Ακολούθησε η αξιολόγηση του προγράμματος που στόχευε στη διερεύνηση της εμπειρίας του κοινού.

Σύμβουλος Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού: Νίκη Νικονάνου

Σχετικές ανακοινώσεις σε συνέδρια:

Βενιέρη, Φ. 2016. Προσεγγίζοντας το κοινωνικό μέσα από το μουσειακό θέατρο: Η περίπτωση του προγράμματος «Μια επίσκεψη στην έκθεση των μνημείων του Ιερού Αγώνος, Απρίλιος 1884», Τι είναι το κοινωνικό στην κοινωνική ιστορία; Φόρουμ Κοινωνικής Ιστορίας, Αθήνα.

Venieri, F. and Nikonanou, N. 2015, Staging the museum: Museum theatre as a means to critical engagement, Le musée par la scène. Le spectacle vivant au musée: pratiques, publics, médiation, Paris, France.

Σχετική δημοσίευση:

Venieri, F., Nikonanou, N. & Kotsira, P. 2018, “1884_Revolution_Revisited: The Exhibition of the monuments of the Holy Struggle”. Στο Chevalier, P., Mouton-Rezzouk & Urrutiaguer, D. (επιμ.), Le Musée par la scène, Montpellier: Deuxième Époque, 297-300.

Σύνδεσμος βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=g6oeCxpU0Pw&ab_channel=FoteiniVenieri