Επιστημονικός Υπεύθυνος:
Παναγιώτης Κανελλόπουλος
Διάρκεια:
2012-2015

Μέλη του εργαστηρίου συνεργάστηκαν με το Εργαστήριο Περιβαλλοντικής Επικοινωνίας και Οπτικοακουστικής Τεκμηρίωσης (E.Π.Ε.Ο.Τ., Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, ΠΘ) στο χρηματοδοτούμενο ερευνητικό πρόγραμμα «De.Mu.CiV., Σχεδιάζοντας το Μουσείο της Πόλης του Βόλου: ιστορική έρευνα και ανάπτυξη καινοτόμων διαδραστικών περιβαλλόντων για τη διάχυση της επιστημονικής γνώσης» Designing the Museum of the City of Volos: Historical Research and Development of innovative interactive content for the dissemination of knowledge Πρόγραμμα «ΘΑΛΗΣ: Ενίσχυση της Διεπιστημονικής ή και Δι-ιδρυματικής έρευνας και καινοτομίας με δυνατότητα προσέλκυσης ερευνητών υψηλού επιπέδου από το εξωτερικό μέσω της διενέργειας βασικής και εφαρμοσμένης έρευνας αριστείας».